دلتا

وبلاگ احمد پورنجاتی

ماه: آذر ۱۳۸۶

مصاحبه با ایسنا در مورد شرایط کشور

* به بركت دخالت های محدود كننده ی دولت آقای احمدی نژاد برای سر به راه كردن خبرگزاری ایسنا كه تا به حال در مدت زمان كوتاهی دوبار مدیر این خبرگزاری را عوض كرده اند ، بلای خودسانسوری به جان این نهاد افتاده كه نمونه اش حذف یك بخش از مصاحبه من این خبرگذاری است.

می دانم دل بروبچه های ایسنا كه از آغاز تاسیس این خبرگذاری كوشیده اند حرمت استقلال حرفه ای این رسانه را پاس بدارند از آنچه این روز ها از سوی دولت نهم بر این رسانه می رود خون است.

میدانم كه كاركنان نجیب و پرتلاش ایسنا ناگزیرند برای از سر گذراندن این دوران غمرنگ خویشتنداری كنند.

و میدانم كه نباید از آنان به خاطر خودسانسوری ناخواسته گلایه مند باشم.

(متن بخش سانسور شده به همراه متن كامل)

دكتر احمد پورنجاتي: فضای سیاسی كشور عادی به نظر نمی رسد. وی عادی نبودن این شرایط را به دو دلیل دانست: اول ، ظهور یك جریان سیاسی ناشناخته ، فاقد پیشینه شفاف سیاسی و تا حدودی پنهان كار و دمدمی مزاج كه به آسانی قابل توصیف و سنجش و ارزیابی و به ویژه قابل پیش بینی نیست. ادامه مطلب

زنده‌باد، مرگ!

شهروند امروز

چه روزگاري داشتند مردمان اتحاد جماهير شوروي، نه! همه خلق‌هاي اردوگاه سوسياليسم، اگر هنوز «مرگ» رفيق استالين فرا نرسيده بود و او همچنان در مسند رهبري بلوك شرق، پرچم «پرولتارياي جهان متحد شويد» برمي‌افراشت!؟
چه سرنوشتي داشت سرزمين پهناور چين اگر هنوز و همچنان حضرت مائوتسه دونگ تسليم تقدير «مرگ» نمي‌شد و مجالي براي دگرديسي انقلاب چين فراهم نمي‌گشت؟!
اگر هنوز موسوليني زنده بود، اگر فرشته «مرگ» ژنرال فرانكو را در آغوش نمي‌گرفت، مردم ايتاليا و اسپانيا، چه مي‌كردند جز اداي عذر و شرمساري از اين كه در ايتاليا يا اسپانيا به دنيا آمده‌اند؟! آيا «فرشته مرگ» را شايسته نيست كه «قهرمان آزادي» بدانيم؟ به گواهي تاريخ، «مرگ» در برهه‌هاي بسيار حساس و سرنوشت‌ساز همچون يك «منجي آسماني» به گونه‌اي رازآلود اما با قدرتي حيرت‌‌انگيز، اسباب دگرگوني تقدير تاريخي يك ملت را فراهم ساخته است.
هر چند كه «مرگ» تنها به سراغ مستبدان و ضدمردمان نرفته و نمي‌رود، اما بي‌ترديد شيريني و سرمستي حاصل از «مرگ» يك ديكتاتور بسيار روح‌افزاتر و ماندگارتر و دگرگون‌كننده‌تر از تلخي حاصل از «مرگ» يك انسان شريف است كه بر ذائقه تاريخي ملت‌ها اثر مي‌گذارد و گاه سرنوشت آنها را يكسره دگرگون مي‌كند.
«مرگ» دو چهره دارد: 1- ميهمان ناخوانده 2- ميزبان فراخوانده. براي اكثريت انسان‌ها، مرگ همچون ميهمان ناخوانده‌اي است كه به ناچار بايد پذيرايش شوند و به قاعده بذل‌الموجود، زندگي خويش را پيشكش كنند و… تمام!  ادامه مطلب

مدیریت نقل و نبات

پیش از این شنیده بودم كه آقای احمدی نژاد در سفرهای استانی و در دیدارهای مستقیم با مردم علاوه بر سخنرانی های شیرین و با مزه ، علاوه  بر پوشیدن لباس های محلی ، علاوه بر استفاده از برخی عبارات به زبان یا لهجه اهالی محل ، علاوه بر دست دادن با جوان ها و نوازش و بوسیدن نوجوانها و در بغل گرفتن كودكان و نیز علاوه بر دریافت چندین گونی عریضه و نامه و درخواست كمك برای رفع نیازها ، گاهی اقدام به صله دادن و پخش وجوه نقد میان مردمان نیز می كند.

هرچند ابتدا با توجه به برداشتهای قبلی ام درباره مدیریت در نظام اسلامی و رابطه مسئولان با بیت المال و ضرورت پرهیز از سفله پروری و بذل و بخشش های لوطی مآبانه ، اندكی تعجب می كردم اما بعدها كه به یاد تصویری تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد افتادم كه با چه وسواس و دقتی در دوره كوتاه مدت مسئولیت شهرداری تهران تمام دیدارهای مردمی ایشان را به تصویر كشیده و به ویژه واكنش های حق شناسانه و تشكر آمیز مراجعه كنندگان را پس از دریافت دستور اقدام  یا پاسخ مثبت ثبت و ظبط كرده بودند ، متوجه شدم كه حكمت متعالی این همه زحمت و بی خوابی و صرف وقت برای دیدار رودرو با مردم عزیز چیست!  ادامه مطلب

از «صداوسيما» تا «رسانه ملی»

روزنامه اعتماد

«راديو تلويزيون ملي ايران» پس از انقلاب و استقرار نظام جديد به «صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران» تغيير نام يافت تا هم در شکل و هم در محتوا بازتاب دهنده مضمون انقلاب باشد. همه مي دانند که راديو تلويزيون پيش از انقلاب، از «ملي» بودن تنها اسم و ادعايش را داشت و جز اندک برنامه هايي که به کوشش دلهره آميز و توانفرساي برخي چهره هاي فرهنگي و هنري دلسوز و سالم امکان پخش و انتشار مي يافت وجه غالب برنامه هايش غيرملي و حتي ضدملي بود و در راستاي منويات آن رژيم فاسد. اما نکته جالب اين است که در سال هاي اخير عنوان تازه يي براي صداوسيماي جمهوري اسلامي رايج شده است؛ «رسانه ملي».

نمي دانم نخستين بار چه کسي و با چه انگيزه و برداشتي از اين عنوان، صداوسيما را رسانه ملي ناميد، اما به نظر مي رسد با توجه به مجموع ويژگي ها و ملاحظاتي که در مورد جايگاه حقوقي و سياسي اين رسانه در نظام مطمح به نظر است، «رسانه ملي» عنوان پرظرفيت تري براي اين دستگاه رسانه يي و فراگير است.  ادامه مطلب

دلتا © 1386 تا ۱۳۹۹ احمد پورنجاتی | کلیه حقوق محفوظ است. | نقل مطالب با ذکر منبع و بدون ویرایش آزاد می باشد.

| بالا ↑